Safescan S-6300 Money Counter Machine
-18%
Price in Bangladesh
৳13,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Safescan S6300 Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Safescan S6300 |
| Counting Speed | 1000pcs/min |
| Size Of Countable Money | 50 x 110-90 x 170mm |
| Thickness Of Countable Money | 0.075-0.15 mm |
| Stacker Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Hopper Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Chained Note detection | Yes |
| Half Note detection | Yes |
| Counterfeit Note Detection | Yes |
| Display | 3 |
| Noise | No |
| Power Consumption | 80W |
| Power Supply | AC 220V±10%, 50Hz / AC110V±10% 60Hz |
| Dimension | 305 x 432 x 228mm |
| Weight | 7.5 Kg |
📖 Overview
Safescan S6300 is a high-quality money counting machine. It includes UV(Ultraviolet) and MG(Magnetic) detection technology that can automatically detect as well can fake note detectors. Also, this machine has an automatic start, stop, and clean function. Moreover, it is suitable for currencies in the world with batch, add, and self-check functions.
Be the first to review
Share your experience with Safescan S-6300 Money Counter Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★