Safety Plus 1200VA 24V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS
-17%
Price in Bangladesh
৳14,000
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 1200va 24v dsp pure sine wave ips & ups in Bangladesh is ৳14,000 only. Buy Safety plus 1200va 24v dsp pure sine wave ips & ups at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 18%
৳17,000
৳ 14,000
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1200VA 24V |
| Inverter Rated Power (Watt) | 1000 Watt |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | Not Included |
| Battery Capacity | 100AH / 150AH / 200AH |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V - 220V |
📖 Overview
This Safety Plus is a 1200VA electric IPS which inverter rated power is 1000-Watt. This IPS uses DSP Pure Sine Wave technology that can generate a real or complex, multichannel sinusoidal signal with independent amplitude, frequency and phase on each output channel. It is made of 100% copper, so it offers long life. It has IPS LCD display which shows mains voltage, battery voltage, output voltage charging value, amount of load and overload. Also this IPS uses UPS technology through which you can run computers and other electrical devices.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 1200VA 24V DSP Pure Sine Wave IPS & UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★