Safety Plus 2.5KVA 24V DSP Pure Sine Wave IPS
-11%
Price in Bangladesh
৳24,000
from 1 seller
The lowest price of Safety plus 2.5kva 24v dsp pure sine wave ips in Bangladesh is ৳24,000 only. Buy Safety plus 2.5kva 24v dsp pure sine wave ips at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulistan, Dhaka
Save 11%
৳27,000
৳ 24,000
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 2.5KVA 24V |
| Inverter Rated Power (Watt) | 2100-Watt |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | Not Included |
| Battery Capacity | 100AH / 120AH / 150AH / 200AH Supported |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | DSP Pure Sine Wave |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 110V-220V |
📖 Overview
This Safety Plus is a 2.5KVA 24V DSP Pure Sine Wave IPS made of 100% copper material. It has an LCD display that shows the output voltage charging value, battery voltage, mains voltage, and other information. This IPS has no fan noise while the load is running and emits hot air. Also this IPS uses UPS technology through which you can run the computer.
Be the first to review
Share your experience with Safety Plus 2.5KVA 24V DSP Pure Sine Wave IPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★