Samsung 43AU7500 43" Crystal 4K UHD Smart TV
-34%
Price Range in Bangladesh
from
৳37,999
to
৳39,999
across 2 sellers
The lowest price of Samsung 43AU7500 in Bangladesh is ৳37,999 only. Buy Samsung 43AU7500 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳39,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 34%
৳58,000
৳ 37,999
ElephantRoad, Dhaka
Save 11%
৳45,000
৳ 39,999
📋 Samsung 43AU7500 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ 43AU7500 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160 (4K) |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast | Yes |
| Brightness | High High Dynamic Range |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 10W+10W |
| Connectivity | Wi-Fi / 3 x HDMI / 1 x USB / 1 x Digital Audio Out (Optical) / HDMI A / Return Ch. Support / eARC / HDMI Quick Switch & Bluetooth V5.2 |
| Remote | Yes |
| Operating System | Tizen |
| Other Features | Smart TV Screen Mirroring, Wi-Fi Direct ARC Support, Hybrid Log Gamma |
📖 Overview
This Samsung 43AU7500 smart TV appears with a 43" screen that supports powerful 4K upscaling that ensures the viewer sees up to 4K resolution picture quality with PurColor. PurColor enables the TV to express a huge range of colors for optimal picture performance, and an immersive viewing experience. With 3 bezel-less designs, the TV provides the purest picture at almost every angle. Additionally, this TV includes many features including Motion Xcelerator / Dolby digital plus audio system / Auto motion plus / Bluetooth V5.2 & Wi-Fi connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Samsung 43AU7500 43" Crystal 4K UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★