Samsung DU7000 65" 4K HDR Smart TV
The lowest price of Samsung DU7000 in Bangladesh is ৳85,000 only. Buy Samsung DU7000 at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳96,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
📋 Samsung DU7000 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ DU7000 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | Yes |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung DU7000 Review by Bdstall
Video 4K Upscaling: Samsung DU7000 television uses 4K upscaling technology to enhance the resolution & clarity of images or videos to near 4K quality, even if the original content is not in 4K. It does this by analyzing the pixels in the image or video and using complex algorithms to fill in the gaps and create a more detailed & realistic image.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU7000 65" 4K HDR Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?