Samsung AU7700 4K 55" UHD Voice Assistant TV
-28%
Price Range in Bangladesh
from
৳57,999
to
৳60,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung UA55AU7700KXXM in Bangladesh is ৳57,999 only. Buy Samsung UA55AU7700KXXM at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳60,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 28%
৳80,990
৳ 57,999
Cantonment, Dhaka
৳ 60,000
📋 Samsung UA55AU7700KXXM Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UA55AU7700KXXM |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | Auto Motion Plus |
| Contrast | HDR10, HDR10+, Hybrid Log Gamma |
| Brightness | High Dynamic Range |
| TV Tuner | Analog and Digital |
| Sound | 20 Watt Sound Output<br> Dolby Digital Plus |
| Connectivity | Built-in Wi-Fi & Ethernet Connectivity, Dual-Band 2.4 & 5 GHz, 4.2V Bluetooth |
| Remote | Voice Search Remote Control |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | 1230 x 707 x 59.9mm |
| Other Features | 14.2Kg Weight |
📖 Overview
Samsung AU7700 4K UHD smart TV has 4X more pixels than a standard full HD screen for bright and sharp images. You will see more genuine color emotions because of its superior color imaging algorithms. It's now your turn to enjoy a realistic vision and fluid performance due to its intelligence which analyses and adjusts frames from the video's beginning.
Be the first to review
Share your experience with Samsung AU7700 4K 55" UHD Voice Assistant TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★