Samsung BU8100 55" Crystal UHD Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳58,990
to
৳61,900
across 2 sellers
The lowest price of Samsung UA55BU8100KXXM in Bangladesh is ৳58,990 only. Buy Samsung UA55BU8100KXXM at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳61,900 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 58,990
ElephantRoad, Dhaka
Save 23%
৳80,800
৳ 61,900
📋 Samsung UA55BU8100KXXM Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UA55BU8100KXXM |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 3D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast | Mega |
| Brightness | Detection |
| TV Tuner | Analog |
| Sound | 10W + 10W |
| Connectivity | Wi-Fi & Bluetooth |
| Remote | TM2280E voice control |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | 1232.1 x 708.8 x 25.7 mm |
📖 Overview
Samsung BU8100 55-inch Crystal UHD TV features MS12 Dolby technology that helps to decode all premium audio content from anywhere in the world. This television appears with a 3 Bezel-less design, which makes it more attractive and beautiful. It is compatible with US English, UK English, Indian English, German, Italian, Spanish, French, BR Portuguese, and Korean languages.
Be the first to review
Share your experience with Samsung BU8100 55" Crystal UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★