Samsung CU8100 75" Crystal UHD 4K Tizen TV
-34%
Price Range in Bangladesh
from
৳131,999
to
৳150,020
across 4 sellers
The lowest price of Samsung CU8100 75" in Bangladesh is ৳131,999 only. Buy Samsung CU8100 75" at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳150,020 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 34%
৳200,000
৳ 131,999
Mirpur, Dhaka
৳ 132,990
Gulshan, Dhaka
৳ 150,000
📋 Samsung CU8100 75" Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ CU8100 75" |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 75 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2 ms |
| Refresh Rate | Motionflow XR 200 (Native 60Hz) |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W |
| Connectivity | 3 x HDMI Type A (Side) 1 x 1/8" / 3.5 mm (Composite/Analog Audio) (Side) 1 x Coaxial F-Type (RF Antenna) (Side) |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
The Samsung CU8100 television features a 75-inch crystal UHD display that supports up to 4K resolution picture quality. The Tizen operating system, which is Linux-based, is used to ensure greater compatibility with smart connections. This TV boasts versatility due to its Airslim design and delivers exceptional audio and lifelike picture performance. In addition, the CU8100 comes equipped with a voice-controlled solar cell remote, Bluetooth, Wi-Fi, accessibility features, Q-Symphony, dual audio, and more.
Be the first to review
Share your experience with Samsung CU8100 75" Crystal UHD 4K Tizen TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★