Samsung DU8000 55'' Crystal 4K UHD TV
Price Range in Bangladesh
from
৳76,990
to
৳88,999
across 3 sellers
The lowest price of Samsung in Bangladesh is ৳76,990 only. Buy Samsung at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳88,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 76,990
Cantonment, Dhaka
৳ 79,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 3%
৳92,000
৳ 88,999
📋 Samsung Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55'' |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2 ms |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Contrast | Mega Contrast, Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W, 2CH Speaker Type, Q-Symphony, Adaptive Sound, OTS Lite |
| Connectivity | Bluetooth v5.2, Built In Wi-Fi, 3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, 1 x Headphone Jack, 1 x Audio out, 1 x RF Connectivity Input |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This Samsung UA85DU8000RSER television appears with a 55" LED screen with Crystal UHD resolution. It features 4K scalability with Samsung's Crystal Processor 4K, which helps transform every pixel for enhanced content. The Samsung DU8000 allows you to play games without a console. Moreover, it supports Wi-Fi, USB, HDMI, Bluetooth, Ethernet, and smart connectivity. Its superior picture quality, smart functionality, and elegant design make it more useful for users.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU8000 55'' Crystal 4K UHD TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★