Samsung DU8100 85" Crystal UHD 4K Tizen TV
-27%
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 85" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K resolution (3840 x 2160p) |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Mega Contrast, Contrast Enhancer, HDR 10+ |
| Sound | Adaptive Sound, OTS Lite, Q-Symphony, 20W Sound Output (RMS), 2CH Speaker Type |
| Connectivity | BT V5.2, Wi-Fi 5 |
| Remote | Yes |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung Review by Bdstall
AirSlim design: The AirSlim design makes the TV look more elegant and gives it a more refined and premium feel.
Dynamic Crystal Color: Dynamic Crystal Color technology allows the Samsung DU8100 TV screen to show a wide range of vivid and life-like colors by showcasing one billion shades, creating a more immersive viewing experience.
Crystal Processor 4K: The Crystal Processor 4K is a super-smart chip that enhances video quality. It takes regular video and upscales it to near-4K resolution so that everything looks sharper and more detailed. It also optimizes colors, contrast, and motion for an immersive viewing experience.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU8100 85" Crystal UHD 4K Tizen TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?