Samsung Galaxy A13
Price in Bangladesh
৳5,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung A13 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ A13 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Nano-SIM |
| Display | 6.5 inch |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 4 GB |
| Built In Memory | 64 GB |
| External Memory | MicroSDXC Dedicated Slot |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Dual-band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | 50 MP, f/1.8, 26mm wide, PDAF<BR> 2 MP, f/2.4, macro<BR> 2 MP, f/2.4, depth |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0, wide |
| Video | 1080p 30fps |
| OS | Android 11, One UI |
| GPS | Yes, with A-Gps, Glonass, Galifo |
| Sensor | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, compass, barometer virtual proximity sensing |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 195g |
📖 Overview
Samsung Galaxy A13 5G smartphone includes a 6.5-inch TFT display with a resolution of 1080p and a density of 270 PPI. It has a MediaTek MT6853 720 5G (7 nm) chipset and a sleek, clean finish. It has a smooth surface and looks premium when kept in your hand. It comes with a 5000 mAh power battery with 15w fast charging.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A13 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★