Samsung Galaxy A33 5G
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy A33 5G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A33 5G |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.4 inch |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Quad (48MP + 8MP + 5MP + 2MP) |
| Front Camera | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | Up to 4K at 30fps |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, and virtual proximity sensing |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 159.7 x 74 x 8.1 mm |
| Weight | 186 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy A33 5G Review by Bdstall
How much does Samsung Galaxy A33 5G cost in Bangladesh?
Samsung Galaxy A33 5G smartphone is available in Bangladesh in 128GB ROM / 4GB RAM, 128GB ROM / 6GB RAM, 128GB ROM / 8GB RAM, and 256GB ROM / 8GB RAM variants. So, Galaxy A33 5G price is less or more in BD depending on the variant of the smartphone. Moreover, Samsung Galaxy A33 5G price in Bangladesh is TK 46,699 which is the 128GB ROM / 8GB RAM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A33 5G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?