Samsung Galaxy S23 FE
-3%
Price in Bangladesh
৳49,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung Galaxy S23 FE in Bangladesh is ৳49,000 only. Buy Samsung Galaxy S23 FE at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
Save 4%
৳51,000
৳ 49,000
📋 Samsung Galaxy S23 FE Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy S23 FE |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.4 inch Dynamic AMOLED 2X Display, 120Hz, HDR10+, 1450 nits (peak) with 1080 x 2340 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) - International<br>Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - USA |
| GPU | Xclipse 920 - International<br>Adreno 730 - USA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Camera | Triple Camera<br> 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), dual pixel PDAF<br>8 MP, f/2.4, 76mm (telephoto)<br>12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide) |
| Front Camera | 10 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Video | 8K at 24fps, 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120/240fps |
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, Virtual proximity sensing |
| Battery Capacity | Li-Ion 4500mAh Battery, 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min, 15W wireless |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Chipset<br>Exynos 2200 (4 nm) - International<br>Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - USA |
📖 Overview
This Samsung Galaxy S23 FE is a 5G smartphone that has a 6.4 inch Dynamic AMOLED 2X Display with 120Hz frequency, HDR10+, 1450 nits (peak) and 1080 x 2340 pixel resolution. With its Octa-core CPU and the powerful chipset gives a fast and smooth performance. Also, it features a 50MP triple camera with single 10MP front camera and 8K at 24fps resolution gives amazingly clear picture and video quality. Moreover, its Li-Ion 4500mAh large battery gives a long lasting using performance it a single charge and has a 25W wired charging.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy S23 FE and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★