Samsung Galaxy A34
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy A34 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A34 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Display | 6.6 inch (1080 x 2340 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (48MP + 8MP + 5MP) |
| Front Camera | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K at 30fps |
| OS | Android 13, One UI 5.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, and Virtual proximity sensing |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 161.3 x 78.1 x 8.2 mm |
| Weight | 199 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy A34 Review by Bdstall
What is the price of Samsung Galaxy A34 smartphone?
Samsung Galaxy A34 smartphone is available in Bangladesh in 128GB ROM / 6GB RAM, 128GB ROM / 8GB RAM, and 256GB ROM / 8GB RAM variants. Therefore, Galaxy A34 price is less or more in BD that depends on the variant of the smartphone. Moreover, Galaxy A34 price in Bangladesh is TK 49,999 which is the 128GB ROM / 8GB RAM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A34 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?