Samsung Galaxy A53 5G
The lowest price of Samsung Galaxy A53 5G in Bangladesh is ৳20,500 only. Buy Samsung Galaxy A53 5G at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳22,070 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Samsung Galaxy A53 5G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A53 5G |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM |
| Display | 6.5 inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-Core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Quad (64MP + 12MP + 5MP + 5MP) |
| Front Camera | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide) |
| Video | Up to 4K at 30fps |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer, and virtual proximity sensing |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 159.6 x 74.8 x 8.1 mm |
| Weight | 189 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy A53 5G Review by Bdstall
How much does Samsung Galaxy A53 5G cost in BD?
Samsung Galaxy A53 5G smartphone is available in Bangladesh in 128GB ROM / 4GB RAM, 128GB ROM / 6GB RAM, 128GB ROM / 8GB RAM, 256GB RAM / 6GB RAM, and 256GB RAM / 8GB RAM variants. Therefore, Galaxy A53 5G price is less or more in BD depending on the variant of the smartphone. Moreover, Samsung Galaxy A53 5G price in BD is TK 55,499 which is the 8GB RAM / 128GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A53 5G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?