Samsung Galaxy A55
-1%
The lowest price of Samsung Galaxy A55 in Bangladesh is ৳39,800 only. Buy Samsung Galaxy A55 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Samsung Galaxy A55 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A55 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.5 inch |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-Core (4 x 2.7 GHz Cortex-A78 & 4 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | 50 MP + 12 MP + 5 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Video | 4K at 30fps |
| OS | Android 14, One UI 6 |
| GPS | Yes |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| FM Radio | N/A |
| Battery Capacity | 5000mAh, non-removable |
| Battery Type | Fixed |
📖 Overview
Samsung Galaxy A55 Review by Bdstall
Awesome Photos Even in Low-Light: With Galaxy's big pixel camera absorbs more light for bright, sharp, and accurate colors with low noise at night to give you amazing Nightography. Also, its big pixel camera is only supported in the Wide-angle camera.
50MP of Vibrant colors & Details: Snap crisp, detailed shots with the 50MP high-resolution Wide-angle camera. You can easily catch tiny details and dynamic colors for a new visual experience. Perfect choice for capturing all your share-worthy moments.
Capture Your Best Side: Samsung Galaxy features a 32MP Selfie camera that you the opportunity to capture high-quality selfies with options to choose natural or warm tones. Easily utilize portrait mode to elevate your pictures, sharpening focus on the subject with precise bokeh and background blur effects.
Unleash the Octa-Core Power: With its improved Octa-core processor you can effortlessly multi-task, game, and stream in a super fast way. Comes with 5G network capabilities and internal storage options of 128GB or 256GB also expandable via a microSD card up to 1TB.
Durable Against Dust & Water: It has IP67 dust and water resistance and explore with confidence, knowing your device is designed to be safeguarded against dust & water intrusion.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A55 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?