Samsung Galaxy A56
Price Range in Bangladesh
from
৳43,000
to
৳49,000
across 3 sellers
The lowest price of Samsung Galaxy A56 in Bangladesh is ৳43,000 only. Buy Samsung Galaxy A56 at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳49,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 43,000
Baridhara, Dhaka
৳ 45,000
Baridhara, Dhaka
৳ 49,000
📋 Samsung Galaxy A56 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy A56 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.7 inch Super AMOLED Display, 110.2 cm2 (~87.7% screen-to-body ratio), 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) with 1080 x 2340 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speaker |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-A720 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.9 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Xclipse 540 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple Camera<br>50 MP, f/1.8, (wide)<br>12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide)<br>5 MP, f/2.4, (macro) |
| Front Camera | 12 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K at 30fps, 1080p at 30/60fps, gyro-EIS |
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, Virtual Proximity Sensing |
| Battery Capacity | 5000mAh Large Battery with 45W Wired Charging |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Chipset: Exynos 1580 (4 nm) |
📖 Overview
This Samsung Galaxy A56 comes with a 6.7 inch Super AMOLED Display that has some fantastic features like 120Hz refresh rate, 110.2 cm2 (~87.7% screen-to-body ratio), HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) with 1080 x 2340 pixel resolution. With its Octa-core CPU and Exynos 1580 (4 nm) chipset gives a super smooth and fast using performance. Also, it has a triple 50MP back camera and a 12MP front camera with a video resolution of 4K at 30fps gives an amazing picture quality whenever or wherever you want.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy A56 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★