Samsung Galaxy M53
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy M53 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy M53 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.7 inch (1080 x 2408 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Quad (108MP + 8MP + 2MP + 2MP) |
| Front Camera | 32MP, f/2.2, 26mm (wide) |
| Video | Up to 4K at 30fps |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | 164.7 x 77 x 7.4 mm dimension |
| Weight | 176 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy M53 Review by Bdstall
What is the price of Samsung Galaxy M53 smartphone?
Samsung Galaxy M53 smartphone is available in Bangladesh in 128GB ROM / 6GB RAM, 128GB ROM / 8GB RAM, and 256GB ROM / 8GB RAM variants. Therefore, Galaxy M53 price is less or more in BD that depends on the variant of the smartphone. Moreover, the Samsung Galaxy M53 price in Bangladesh is TK 56,499 which is the 128GB ROM / 8GB RAM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy M53 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?