Samsung Galaxy S22 Ultra 5G
The lowest price of Samsung Galaxy S22 Ultra 5G in Bangladesh is ৳57,500 only. Buy Samsung Galaxy S22 Ultra 5G at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy S22 Ultra 5G |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Display | 6.8 inch (1440 x 3088 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-Core |
| GPU | Adreno 730 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / 6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Camera | Quad (108MP + 10MP + 10MP + 12MP) |
| Front Camera | 40 MP, f/2.2, 26mm (wide) |
| Video | Up to 8K at 24fps |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Samsung Pay (Visa, MasterCard certified), IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min), Ultra Wideband (UWB) support |
| Weight | 228 g / 229 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Review by Bdstall
A Note-Worthy New Look: With the power of Note, meet Galaxy S22 Ultra. It is slim and bold, and a polished frame surrounds the extruded shape for elegant look. Also, the linear camera is accented by mirrored lens rings which makes it more attractive.
The First Galaxy S with Built-in S Pen: For the first time S pen fits right into Samsung. You can eject it from the bottom of the phone to wright or control your phone. Also, it is very natural use feel as ink on paper and you can convert those legible ideas into legible text.
Brightest Display for the Brightest Day: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G comes with a Dynamic AMOLED 2X display with Vision Booster it is glare's worst nightmare, and hits 1750 nits at its peak. With the adaptive 120Hz refresh rate keeps your scroll smooth and adjust what's on screen for an optimized view.
5G Network: The Samsung S22 Ultra has supported 3G, 4G, and 5G Network compatibility with GPRS and EDGE facilities. It features HSPA 42.2/5.76 Mbps speed, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps and 5G (5+ Gbps DL) speed on the phone which gives you a ultra smooth using experience in a fastest way.
Outstanding Performance: S22 Ultra 5G has Android 12 Operating system and Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm), with Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.40 GHz Cortex-A710 & 4×1.70 GHz Cortex-A510) processor on the phone that gives a outstanding performance.
Galaxy pro-Grade Camera: In the back this phone has a 108MP+10MP+ 10MP + 12MP Quad camera with a mirrored lens rings gives a attractive look and give a opportunity to capture maximum in 8K at 24fps resolution. Also, with its 40MP selfie camera you can effortlessly take high quality picture just in a single click. Make your nights fantastic with its Nightography technology you can easily take pictures even in a dark place.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy S22 Ultra 5G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?