Samsung Galaxy S23
Price Range in Bangladesh
from
৳56,000
to
৳64,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung Galaxy S23 in Bangladesh is ৳56,000 only. Buy Samsung Galaxy S23 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳64,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 56,000
Baridhara, Dhaka
৳ 64,000
📋 Samsung Galaxy S23 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy S23 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual Band |
| Display | 6.1 inch Dynamic AMOLED 2X Display, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1750 nits (peak) with 1080 x 2340 pixel Resolution |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers, 32-bit/384kHz audio |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Camera | Triple Camera<br>50 MP, f/1.8, 24mm (wide)<br>10 MP, f/2.4, 70mm (telephoto)<br>12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide) |
| Front Camera | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video | 8K at 24/30fps, 4K at 30/60fps, 1080p at 30/60/120/240fps, HDR10+, gyro-EIS |
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1.1 |
| Sensor | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Capacity | Li-Ion 3900mAh Battery, 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min |
| Battery Type | Fixed |
📖 Overview
This Samsung Galaxy S23 comes with a amazing 6.1 inch Dynamic AMOLED 2X Display that has some amazing features such as 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1750 nits (peak) with 1080 x 2340 pixel resolution. The Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) processor & octa-core CPU gives a flagship smooth using experience. Also, it has a lots of sensor function like Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, and barometer technology gives a user friendly performance.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy S23 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★