Samsung Galaxy Z Flip4
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy Z Flip4 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy Z Flip4 |
| Brand | Samsung |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Display | 6.7 inch (1080 x 2640 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / 6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Camera | Dual (12MP + 12MP) |
| Front Camera | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide) |
| Video | Up to 4K at 30fps / 60fps |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 3700 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Unfolded Dimension: 165.2 x 71.9 x 6.9 mm<br>Folded Dimension: 84.9 x 71.9 x 15.9-17.1 mm |
| Weight | 187 g |
📖 Overview
Samsung Galaxy Z Flip4 Review by Bdstall
What is the price of Samsung Galaxy Z Flip4 in Bangladesh?
Samsung Galaxy Z Flip4 smartphone is available in Bangladesh in 128GB / 8GB RAM, 256GB / 8GB RAM, and 512GB / 8GB RAM variants. As a result, Galaxy Z Flip4 price vary depending on the variant of the smartphone. Moreover, the Samsung Galaxy Z Flip4 smartphone price in Bangladesh is TK 1,54,999 which is the 256GB / 8GB RAM variant.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy Z Flip4 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?