Samsung MS23K3513AK/D2 23L Quick Defrost Microwave Oven
Price Range in Bangladesh
from
৳11,490
to
৳12,400
across 2 sellers
The lowest price of Samsung MS23K3513AK/D2 in Bangladesh is ৳11,490 only. Buy Samsung MS23K3513AK/D2 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳12,400 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 11,490
Cantonment, Dhaka
৳ 12,400
📋 Samsung MS23K3513AK/D2 Full Specification
| Item | Microwave Oven |
|---|---|
| Model | ✅ MS23K3513AK/D2 |
| Brand | Samsung |
| Oven Type | Microwave |
| Auto Cook | Yes |
| Auto Defrost | Quick Defrost Function |
| Child Lock | Yes |
| Cooking Program Stages | Auto Programs |
| Door Opening Type | Handle |
| Oven Capacity | 23L |
| Microwave Output Power | 800W |
| Turntable | 288 mm |
| Dimension | 330 x 211 x 324mm Cavity <br>489 x 275 x 374mm Outside |
📖 Overview
The Samsung MS23K3513AK microwave oven has a quick defrost function that defrosts food quickly and evenly. It is an automatic defrost algorithm that calculates the correct defrosting time for 5 common foods and it takes much less time to prepare the ingredients. The interior of this oven is made of durable ceramic and the smooth surface can be cleaned without scrubbing. It is highly rust and scratch-resistant, so can be used for a long time.
Be the first to review
Share your experience with Samsung MS23K3513AK/D2 23L Quick Defrost Microwave Oven and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★