Samsung Q60B 85" Class QLED 4K Smart TV
-21%
Price in Bangladesh
৳300,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung QN85Q60BAFXZA Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QN85Q60BAFXZA |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 85" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| Brightness | Brightness Detection |
| TV Tuner | DTV & Analog |
| Sound | Dolby & 20W (RMS) Output |
| Connectivity | Bluetooth BT5.2/ HDMI/ USB/ Wi-Fi/ LAN |
| Remote | TM2280E |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | 74.8 x 42.7 x 1.1 inch |
📖 Overview
The Samsung Q60B 85" class smart TV has brightness detection technology that analyzes the ambient light and adjusts the screen brightness automatically to save energy. It utilizes a quantum dot layer-projecting LED backlight and QLED technology that provides greater brightness and more accurate color. This TV provides a 4K resolution video with about 8.3 million pixels.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q60B 85" Class QLED 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★