Samsung Q60C 43" QLED 4K HDR Smart TV
-10%
Price in Bangladesh
৳66,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Q60C Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Q60C |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K (2160p) |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Connectivity | 3 x HDMI<br>2 x USB |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | Set Size with Stand: 1450.9 x 897.1 x 290.2 mm<br>Set Size without Stand: 1450.9 x 831.4 x 25.7 mm |
📖 Overview
This Samsung Q60C Smart TV features a Quantum Processor Lite 4K and High Dynamic Range Format for super smooth performance. Its extraordinary colour & brightness with stylish 26mm AirSlim design makes it ideal for your house. It works with Google Assistant, Amazon Alexa, and Apple AirPlay 2 also built-in voice control. This TV has some amazing Streaming Services such as Apple Music, Apple TV+, Disney+, ESPN+, HBO Max, iTunes, Netflix, Prime Video, Sling TV, Spotify, & YouTube.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q60C 43" QLED 4K HDR Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★