Samsung Q65C 2023 85" QLED 4K Tizen TV
Price Range in Bangladesh
from
৳280,000
to
৳285,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung Q65C 85" in Bangladesh is ৳280,000 only. Buy Samsung Q65C 85" at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳285,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 280,000
Purana Paltan, Dhaka
Save 25%
৳380,000
৳ 285,000
📋 Samsung Q65C 85" Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Q65C 85" |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 85" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 3D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Dual LED |
| Brightness | Quantum HDR |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung Q65C is a Tizen-operated TV that offers a range of features to enhance the entertainment experience. It comes with an 85" QLED screen that supports a 60Hz refresh rate to enjoy crisp and smooth visuals. The Quantum Processor Lite 4K ensures excellent picture quality, while the Quantum HDR and HDR 10+ provide vibrant and lifelike colors. The Dual LED technology enhances contrast, and the Ultimate UHD Dimming offers precise control over brightness. The TV also features adaptive sound, OTS Lite, and Q-Symphony for immersive audio.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q65C 2023 85" QLED 4K Tizen TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★