Samsung Q70C 65" 4K QLED Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳119,990
to
৳125,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung Q70C 65" in Bangladesh is ৳119,990 only. Buy Samsung Q70C 65" at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳125,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 119,990
Purana Paltan, Dhaka
Save 4%
৳129,999
৳ 125,000
📋 Samsung Q70C 65" Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Q70C 65" |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Dual LED |
| Brightness | Quantum HDR |
| TV Tuner | Yes |
| Sound | Sound Output (RMS): 20W, Adaptive Sound+, Surround Sound, Dolby |
| Connectivity | Wi-Fi: 5, BT: v5.2 |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
📖 Overview
Samsung Q70C Smart TV comes with a 65-inch 4K QLED screen. It uses Quantum Processor 4K, which provides 100% color volume & supports video functions for up to one billion colors. In addition, it features Motion Accelerator Turbo+ technology, a wide viewing angle, and HDR 10+ technology. The audio functions include Q-Symphony, multiroom link, active voice amplifier, Adaptive Sound+, Bluetooth audio, object tracking sound, 20W (RMS) sound output, and dual audio support. The TV ensures smooth action and 4K visuals with a 120Hz frequency.
Samsung Q70C 65" Review by Bdstall
QLED technology: This QLED technology refers to Quantum Dot LED, which uses tiny semiconductor nanocrystals to produce better picture quality and color accuracy than traditional LED TV technology.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q70C 65" 4K QLED Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★