Samsung QN700B 65" 8K Neo QLED HDR Smart TV
-28%
Price in Bangladesh
৳249,999
from 1 seller
The lowest price of Samsung QN700B in Bangladesh is ৳249,999 only. Buy Samsung QN700B at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 29%
৳350,000
৳ 249,999
📋 Samsung QN700B Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QN700B |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 7680 x 4320, 8K |
| Technology | Neo QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | PQI 4700, Motion Rate 50Hz |
| Contrast | Quantum Matrix Technology |
| Brightness | Color Detection |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | Sound Output (RMS) 60W |
| Connectivity | 4 x HDMI, 3 x USB, Optical 1, eARC, Bluetooth, WiFi5, Ethernet |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
| Dimension | 1224.8 x 705.3 x 17.8 mm |
| Other Features | Tizen |
📖 Overview
This Samsung QN700B 65-inch television uses AI Neo Quantum Processor Lite 8K which automatically adjusts brightness, enhances contrast, and upscales the resolution of the scene seen on the TV to 8K detail. This TV is powered by Quantum HDR 2000 HDR10+ which delivers spectacular detail in every shot. It has 33 million pixels that deliver an incredible four times the sharp detail of 4K Ultra HD 8K resolution. It also has a wide viewing angle with anti-reflection so that users can enjoy the full picture wherever they are sitting.
Be the first to review
Share your experience with Samsung QN700B 65" 8K Neo QLED HDR Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★