Samsung QN85C 85" 4K Neo QLED HDR Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳435,000
to
৳440,000
across 4 sellers
The lowest price of Samsung QA85QN85CAWXXY in Bangladesh is ৳435,000 only. Buy Samsung QA85QN85CAWXXY at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳440,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 435,000
Gulshan, Dhaka
৳ 438,000
Gulshan, Dhaka
৳ 440,000
📋 Samsung QA85QN85CAWXXY Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QA85QN85CAWXXY |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 85 inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 3D |
| Response Time | 2 ms |
| Refresh Rate | Motionflow XR 200 (Native 120Hz) |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 60W |
| Connectivity | 3 x HDMI Type A (Side) 1 x 1/8" / 3.5 mm (Composite/Analog Audio) (Side) 1 x Coaxial F-Type (RF Antenna) (Side) |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung QN85C 85 Inch 4K Neo QLED HDR smart television comes with a neural quantum processor 4K. It has quantum matrix technology that makes videos look beautiful and natural. This television has auto-game mode so it supports any game easily. It has auto power saving which prevents power wastage and reduces consumption. This TV has a slim-fit wall-mount support that is easy to use.
Be the first to review
Share your experience with Samsung QN85C 85" 4K Neo QLED HDR Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★