Samsung QN900B 75" 8K Neo QLED Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳465,000
to
৳470,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung in Bangladesh is ৳465,000 only. Buy Samsung at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳470,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 465,000
Mirpur, Dhaka
৳ 470,000
📋 Samsung Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 75" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 8K, 7680 x 4320p |
| Technology | Neo QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 120Hz (Up to 144Hz) |
| Contrast | Real Depth Enhancer |
| TV Tuner | Digital & Analog |
| Sound | OTS Pro, 90W (RMS) Sound Output |
| Connectivity | 4 x HDMI, 3 x USB, 1 x USB-C (Camera Only), Ethernet (LAN), 1 x Digital Audio Out (Optical), Bluetooth V5.2, eARC, Built-in WiFi6 Wireless LAN, Anynet+ (HDMI-CEC) |
| Remote | Voice Remote Control |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This QN900B model of Samsung television appears with a 75-inch screen that uses Neo QLED technology for ensuring improved picture quality with thousand of tiny LEDs. Also, the screen can deliver 8K resolution picture quality which will be an enormous feeling to see 8K content through this TV. It is an appropriate smart television to use in larger spaces like meeting rooms, seminars, classrooms, auditoriums, etc. The air-slim design makes the television more stunning & it includes smart connectivity with the Tizen operating system. The TV is compatible with OTT platforms like Netflix, Prime Video, Binge, YouTube, Toffee, Hoichoi, etc.
Be the first to review
Share your experience with Samsung QN900B 75" 8K Neo QLED Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★