Samsung QN90B 65" Neo QLED 4K HDR Android TV
-15%
Price Range in Bangladesh
from
৳200,000
to
৳210,000
across 2 sellers
The lowest price of Samsung 65QN90B in Bangladesh is ৳200,000 only. Buy Samsung 65QN90B at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳210,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Samsung 65QN90B Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ 65QN90B |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Quantum Matrix Technology |
| Brightness | Motion Xcelerator Turbo+, LED Clear Motion |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 4.2.2-Channel Type Speaker, 60W (RMS) Sound Output, Dolby Atmos |
| Connectivity | 4 x HDMI, 2 x USB, Digital Audio Out (Optical), Ethernet (LAN), eARC, WiFi5, Bluetooth V5.2 |
| Remote | Remote Controller Model TM2280E |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | Set Size with Stand (W x H x D) 1446.3 x 891.4 x 285.7mm<br>VESA Spec 400 x 300mm |
📖 Overview
The Samsung QN90B TV's Neo Quantum processor uses deep learning algorithms to adjust images in real-time, scene-by-scene, and create three-dimensional depth. It automatically adjusts brightness, increases contrast, enhances objects, and upscales the resolution of what is being watched on the TV to 4K. This television has eight versatile speakers powered by Dolby Atmos so whether helicopters are flying across the sky or rain is pouring down from above while the TV is on, it'll feel like you're really there.
Be the first to review
Share your experience with Samsung QN90B 65" Neo QLED 4K HDR Android TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★