Samsung QN90C 65" 4K Smart Neo QLED TV
-20%
Price in Bangladesh
৳240,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung QN65QN90CAFXZA in Bangladesh is ৳240,000 only. Buy Samsung QN65QN90CAFXZA at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 20%
৳300,000
৳ 240,000
📋 Samsung QN65QN90CAFXZA Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QN65QN90CAFXZA |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p |
| Technology | Neo QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Quantum Matrix Technology |
| Brightness | Brightness/Color Detection |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 4.2.2CH 60W |
| Connectivity | 4 x HDMI, 2 x USB-A, Ethernet, Wi-Fi5 |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung QN90C 65" television utilizes Quantum Matrix technology that precisely controls light by increasing deep blacks, and brightness levels, and creates precise contrast in every picture. This television features Dolby Atmos technology that lets you experience cinematic sound all around you and works with 8 built-in speakers to create an incredibly immersive and realistic impression of sound. This TV comes with a SolarCell remote.
Be the first to review
Share your experience with Samsung QN90C 65" 4K Smart Neo QLED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★