Samsung S95D 55" OLED 4K Tizen OS Smart TV
Price in Bangladesh
৳275,000
from 1 seller
The lowest price of Samsung S95D in Bangladesh is ৳275,000 only. Buy Samsung S95D at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 275,000
📋 Samsung S95D Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ S95D |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55 inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | UHD 4K Resolution (3840 x 2160p) |
| Technology | OLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Contrast | Self-illuminating pixels |
| TV Tuner | Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 70W |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
| Dimension | Package Size: 1432 x 818 x 165 mm<br>Set Size with Stand: 1224.6 x 771.4 x 267.9 mm<br>Set Size without Stand: 1224.6 x 706.3 x 11.0 mm<br>Stand (Basic): 360.0 x 267.9 mm<br>VESA Spec: 400 x 300 mm |
📖 Overview
This Samsung S95D 55" OLED 4K Tizen OS Smart TV comes with a Infinity One design that includes 4 Bezel-less bezel type and a Ultra Slim design makes it a perfect choice for your everyday use. With its NQ4 AI Gen2 Processor and OLED HDR Pro high dynamic range with UHD 4K Resolution it gives an amazing picture and video quality in every angle. It has 144Hz refresh rate that can delivers a ultra-smooth action without lag and motion blur.
Be the first to review
Share your experience with Samsung S95D 55" OLED 4K Tizen OS Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★