SGD-65L Industrial Dehumidifier
Price in Bangladesh
৳55,000
from 2 sellers
The lowest price of SGD-65L in Bangladesh is ৳55,000 only. Buy SGD-65L at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Kaliganj, Lalmonirhat
৳ 55,000
Uttara, Dhaka
৳ 55,000
📋 SGD-65L Full Specification
| Item | Dehumidifier |
|---|---|
| Model | ✅ SGD-65L |
| Capacity | 65 Liter |
| Air Flow | 680m³/h |
| Coverage Area | 600 sq. ft. |
| Refrigerant | R410a |
| Compressor | Rotary |
| Drainage | Continuous Draining by Hose |
| Wind Speed Control | High/low speed |
| Deforst Method | Automatic |
| Maximum Dehumidification | 65L/D(30°C, 90%RH) |
| Minimum Dehumidification | 35L/D(27°C, 60%RH) |
| Working Pressure | (Suc) 0.25/(Exh) 3.6MPa |
| Waterproof Grade | IPXO |
| Display | Digital LED Display |
| Noise Level | 52/49dB(A) |
| Temparature | Operating Ambient Temperature: 5℃~38℃ |
| Rated Power | 660W |
| Power Supply | 220-240/50HZ 1PH |
| Weight | 31.5KG |
| Origin | Singapore |
📖 Overview
This SGD-65L Industrial Dehumidifier comes with a capacity of 65 Liter with a high efficiency rotary type compressor. Also, it has a lots of features like it has a LED digital display, automatic defrost method, continuous draining by hose, R410a eco-friendly refrigerant, 680m³/h air flow, Intelligent moisture control, 600 square feet coverage area, 660W rated power, IPXO waterproofing grade, and 52/49dB(A) noise level for low noise operation. Also, it has some versatile applications such as RV, Hotel, garage, Commercial, Household.
Be the first to review
Share your experience with SGD-65L Industrial Dehumidifier and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★