Sinetech 1050VA Pure Sine Wave IPS
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳16,300
to
৳18,900
across 3 sellers
The lowest price of Rahimafrooz in Bangladesh is ৳16,300 only. Buy Rahimafrooz at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳18,900 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Belabo, Narsingdi
Save 12%
৳18,500
৳ 16,300
Sreepur, Gazipur
৳ 16,500
Nawabpur, Dhaka
Save 10%
৳20,900
৳ 18,900
📋 Rahimafrooz Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| Brand | Rahimafrooz |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1050VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 850W |
| Inverter Frequency | 50Hz |
| Battery Included | No Battery Included |
| Battery Capacity | 100Ah to 200Ah |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Yes |
| Display | Yes |
| Input Voltage | 120 to 220V |
📖 Overview
This Sinetech is a Pure Sine Wave IPS with a 1050VA capacity and an 850W inverter-rated power. It supports 100Ah to 200Ah battery capacity. This IPS has a lighting display that helps to show the power and voltage status. Moreover, it has various safety protection such as overload, overcharge, and short circuit protection.
Be the first to review
Share your experience with Sinetech 1050VA Pure Sine Wave IPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★