Solar IP65 LED Street Lamp
-10%
Price in Bangladesh
৳2,500
from 1 seller
The lowest price of Solar ip65 led street lamp in Bangladesh is ৳2,500 only. Buy Solar ip65 led street lamp at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
Save 11%
৳2,800
৳ 2,500
📋 Light Full Specification
| Item | Light |
|---|---|
| Lighting Technology | LED |
| Shape | Street |
| Body Material | ABS+PC |
| Light Size | 3730 x 432mm |
| Output Wattage | 600W |
| Light Source | Solar |
| Lumens | 20000 Lumen |
| Color Temperature | 6500K |
| Lamp Life | 500000 |
| Power Source | Solar |
| Battery | 10000mAh |
| Charging Time | 16 hours including, 24 hours inclusive |
| Waterproof | IP 65 |
| Voltage | 6V |
📖 Overview
This Solar LED Street Lamp ABS+PC material, which is durable and ensures long life service. It has an IP65 waterproof feature that makes it suitable for use during rain and bad weather. It offers a 10000mAh battery that is charged by a solar panel and provides 16 hours of working time. Moreover, this solar street lamp can be controlled via a remote.
Be the first to review
Share your experience with Solar IP65 LED Street Lamp and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★