Sonali 7.5kW Soundproof Auto Start Generator
Price in Bangladesh
৳135,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sonali SPL8600CEA Auto Start Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Model | ✅ Sonali SPL8600CEA Auto Start |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Model | 192FD |
| Rated Power | 7kW |
| Standby Power | 7.5kW |
| Number of Cylinder | 4-Stroke OHV Single-Cylinder Gasoline Engine with Forced Air-Cooled |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 Volts |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 3000 RPM |
| Power Factor | 1 Cos |
| Max Output | 12kW / 16 HP |
| Starting System | Auto start system with ATS |
| Fuel Tank Capacity | 25 Ltr |
| Displacement | 460 cc |
| Ignition System | Non-Contact Transistorized Magneto |
| Fuel Consumption | 3 Ltr/Hr |
| Dimension | 940 x 580 x 885mm |
| Weight | 174 Kg |
| Origin | China |
📖 Overview
Sonali SPL8600CEA is a high-capacity fully soundproof generator. It has an auto-starting facility with ATS so that the generator will start immediately in case of power failure. The minimum noise level of the generator is 69 dBA at 7m. It has a fuel tank capacity of 25 liters and consumes 3 liters of fuel per hour. It comes with four sturdy wheels that can be conveniently moved from one place to another. Suitable for use in small factories, super snakes, showrooms, diagnostic centers, restaurants, construction sites and other places.
Be the first to review
Share your experience with Sonali 7.5kW Soundproof Auto Start Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★