Sonali HG7700CXS 6.3kW Honda Engine Generator
Price in Bangladesh
৳120,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sonali HG7700CXS Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Model | ✅ Sonali HG7700CXS |
| Generator Type | Mini |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Model | Honda GX390 |
| Rated Power | 5.8kW |
| Standby Power | 6.3kW |
| Number of Cylinder | 4-Stroke OHV Single-Cylinder Gasoline Engine with Forced Air-Cooled |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 Volts |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 3000 RPM |
| Power Factor | 1 Cos |
| Max Output | 9.5kW / 13HP |
| Starting System | Recoil & Electric |
| Fuel Tank Capacity | 25 Ltr |
| Displacement | 389cc |
| Ignition System | Non-Contact Transistorize Magneto |
| Fuel Consumption | 2.2 Ltr/Hr |
| Dimension | 725 x 550 x 610mm |
| Weight | 90 Kg |
| Origin | Japan |
📖 Overview
This Sonali HG6700CXS petrol generator can provide power to showrooms, educational institutions, hospitals, mosques, and other places. It uses the GX series Honda engine. Its fuel consumption is very low and consumes 2.5 liters of fuel per hour. The generator will run continuously for more than 10 hours. The maximum engine power of this generator is 9.5kW / 13HP and Engine Speed is 3000 RPM.
Be the first to review
Share your experience with Sonali HG7700CXS 6.3kW Honda Engine Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★