Sonali SPL2600E 2.2kW Petrol Generator
Price in Bangladesh
৳36,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sonali SPL2600E Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Model | ✅ Sonali SPL2600E |
| Generator Type | Mini |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Model | 168F |
| Rated Power | 2kW |
| Standby Power | 2.2kW |
| Number of Cylinder | 4-Stroke OHV Single-Cylinder Gasoline Engine with Forced Air-Cooled |
| Phase | Single-phase |
| Voltage | 220 Volts |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 3000 RPM |
| Power Factor | 1 Cos |
| Max Output | 4.8 kW / 6.5 HP |
| Starting System | Recoil & Electric |
| Fuel Tank Capacity | 15 Ltr |
| Displacement | 196 cc |
| Ignition System | Non-Contact Transistorize Magneto |
| Fuel Consumption | 1.1 Ltr/Hr |
| Dimension | 620 x 485 x 530mm |
| Weight | 43 Kg |
| Origin | China |
📖 Overview
Sonali SPL2600E is a petrol generator with a rated power of 2.2 kW. The generator is 100% sustainable, high-performance designed by world-class factories that can provide power backup when you need it. This mini generator is suitable for use in homes, small offices, and business shops. Ideal for running fans, laptops, bulbs, refrigerators, and other electrical appliances.
Be the first to review
Share your experience with Sonali SPL2600E 2.2kW Petrol Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★