Sonali SPL3600E 3kW Gasoline Generator
Price in Bangladesh
৳38,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sonali SPL3600E Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Model | ✅ Sonali SPL3600E |
| Generator Type | Mini |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Model | 170F |
| Rated Power | 2.8kW |
| Standby Power | 3kW |
| Number of Cylinder | 4-Stroke OHV Single-Cylinder Gasoline Engine with Forced Air-Cooled |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 Volts |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 3000 RPM |
| Power Factor | 1 Cos |
| Max Output | 4.8 kW / 6.5 HP |
| Starting System | Recoil & Electric |
| Fuel Tank Capacity | 15 Ltr |
| Displacement | 208 cc |
| Ignition System | Non-Contact Transistorized Magneto |
| Fuel Consumption | 1.2 Ltr/Hr |
| Dimension | 620 x 485 x 530mm |
| Weight | 45 Kg |
| Origin | China |
📖 Overview
Sonali SPL3600E is a high-quality petrol generator with a maximum output power of up to 3kW and a fuel consumption of 1.2 liters per hour. The generator has a large fuel tank with a fuel capacity of 15 liters. It can run fans, laptops, bulbs, refrigerators, and other electrical appliances. So this mini generator can be an ideal choice for a home, office, picnic spot, camping, or any other purpose. The generator has two wheels so it can be easily moved anywhere.
Be the first to review
Share your experience with Sonali SPL3600E 3kW Gasoline Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★