Sony Bravia 3 K-50S30 50" 4K UHD Google TV
Price Range in Bangladesh
from
৳67,999
to
৳68,000
across 2 sellers
The lowest price of Sony Sony Bravia 3 K-50S30 in Bangladesh is ৳67,999 only. Buy Sony Sony Bravia 3 K-50S30 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳68,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 67,999
Cantonment, Dhaka
৳ 68,000
📋 Sony Sony Bravia 3 K-50S30 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Sony Bravia 3 K-50S30 |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 50" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K UHD |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Sound | 10W + 10W Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi, Ethernet, USB, HDMI |
| Remote | Standard Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This Sony Bravia 3 K-50S30 is a 50" Android Google TV that supports 4K UHD resolution. It offers LCD with Direct LED backlighting which includes a 178° viewing angle, HDR10, HLG, Dolby Vision HDR compatibility, and a 16:9 aspect ratio. Also, it has a 4K HDR X1 processor that provides smooth performance while running. Moreover, this TV offers 2-channel X-balanced speakers that ensure clear sound quality.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia 3 K-50S30 50" 4K UHD Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★