Sony Bravia 3 S30 55" LED 4K HDR Google TV
The lowest price of Sony K-55S30 in Bangladesh is ৳90,490 only. Buy Sony K-55S30 at the best price from BDStall. There are currently 7 sellers available. Prices range up to ৳109,900 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 7 in Bangladesh
📋 Sony K-55S30 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ K-55S30 |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p / 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 10W + 10W, Bass Reflex Speaker, X-Balanced Speaker, Full Range, Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
Sony K-55S30 Review by Bdstall
Smart TV for Everything you Watch: This Sony Smart TV is exceptionally easy to use with various all-in-one smart features for stress-free viewing. With its large screen, detailed images full of color and dynamic sound are displayed, so everything you love seems more exciting.
Real-World Colors in Every Shade and Hue: Sony Bravia 3 TV lets you see life's true colors, vivid and bright visuals. Its Triluminos Pro features reproduce more than a billion of them with improved saturation and hue for natural shades.
Beautifully Clear Pictures: This Sony TV 4K features X-Reality PRO which uses the unique 4K database to analyse, clean and refine images so that any content you watch looks stunningly clear.
Clearer and Smoother: This Sony TV has Motionflow XR technology that increases the number of images per second for smooth motion while controlling LED backlighting and reduces image blur for clear images, so you can enjoy every moment with enhanced clarity and smoothness.
Brightness Optimized: Day or night, you'll always get the best possible picture on this Sony TV, because it has a light sensor that optimizes brightness for room conditions, increasing brightness in light rooms and reducing it in dark ones.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia 3 S30 55" LED 4K HDR Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?