Sony BRAVIA 7 K-75XR70 75" QLED 4K HDR Google TV
-24%
Price Range in Bangladesh
from
৳345,999
to
৳424,900
across 3 sellers
The lowest price of Sony Bravia 7 K-75XR70 in Bangladesh is ৳345,999 only. Buy Sony Bravia 7 K-75XR70 at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳424,900 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
📋 Sony Bravia 7 K-75XR70 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Bravia 7 K-75XR70 |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 75" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K UHD |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | XR Contrast Booster 15, Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | Yes |
| TV Tuner | Digital and Analogue |
| Sound | Dolby Audio Sound Technology |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, USB, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | Standard Remote, 2 x AAA battery type |
| Operating System | Standard |
📖 Overview
This Sony Bravia 7 K-75XR70 is a 75-inch 4K HDR QLED Google TV. It features cutting-edge technologies like XR Processor and XR Triluminos Pro Color that ensure impressive picture quality. Moreover, smart connectivity options with 4 HDMI ports and 2 USB ports allow for seamless connection to a variety of devices. This Google TV lets you easily access all your favorite streaming apps and helps you control your Android TV using your voice with the help of Google Assistant.
Be the first to review
Share your experience with Sony BRAVIA 7 K-75XR70 75" QLED 4K HDR Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★