Sony Bravia X80J 55" 4K HDR Android LED TV
-5%
Price in Bangladesh
৳85,020
from 1 seller
The lowest price of Sony KD-55X80J in Bangladesh is ৳85,020 only. Buy Sony KD-55X80J at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Badda, Dhaka
Save 6%
৳90,020
৳ 85,020
📋 Sony KD-55X80J Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ KD-55X80J |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 55 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5 ms |
| Refresh Rate | Motionflow XR 200 Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10 / HLG / Dolby Vision |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 10W+10W Audio Power Output |
| Connectivity | 2 x USB / 4 x HDMI / Wi-Fi / LAN / RF |
| Remote | Voice Remote Control |
| Operating System | Android |
| Dimension | Approx. 1243 x 719 x 71 mm |
| Other Features | On / Off Timer / Sleep Timer / 16 GB on Onboard Storage / DTS Digital Surround / AC power Cord / Table Top Stand |
📖 Overview
Sony Bravia X80J has a powerful 4K HDR X1 processor that produces a picture that is smooth and clear, with rich colors and detailed contrast. The sound on television is clear and multidimensional. Feel surrounded by clear, high-quality sound from multiple dimensions, immersing you in the action. It has Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac connectivity, bass Reflex X-balanced speaker, Motionflow XR 200 (Native 50Hz), auto mode support, Google play store support.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia X80J 55" 4K HDR Android LED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★