Sony Bravia X80L 65" 4K HDR Android TV
Price Range in Bangladesh
from
৳108,000
to
৳139,900
across 5 sellers
The lowest price of Sony in Bangladesh is ৳108,000 only. Buy Sony at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳139,900 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
Cantonment, Dhaka
৳ 108,000
Mirpur, Dhaka
৳ 122,000
Badda, Dhaka
৳ 130,000
📋 Sony Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Sony |
| Screen Size | 65-Inch (164cm) |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p Resolution |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 50 / 60Hz |
| Contrast | Mega Contrast |
| Brightness | Live Color |
| TV Tuner | Analog & Digital |
| Sound | 20WSound Output, Dolby Digital Plus Dolby Atmos |
| Connectivity | Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac / 4 x HDMI / 2 x USB / Ethernet Input |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This Sony Bravia X80L appears with a 65" LED screen. This television can produce 4K resolution picture quality & has many exclusive features including Dolby Atmos audio, an Android OS system, a game menu, voice control, Digital surround audio, etc. This TV can be enjoyed from favorite video phones from iOS or Android devices with Apple AirPlay and Chromecast built-in.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia X80L 65" 4K HDR Android TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★