Sony Bravia X80L 75" 4K Google LED TV 2023
-19%
The lowest price of Sony in Bangladesh is ৳191,999 only. Buy Sony at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳198,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Sony Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Sony |
| Screen Size | 75 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, Ultra HD with 3840 x 2160p resolution |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | Motionflow XR 200 (Native 60Hz) |
| Contrast | HDR10, Dolby Vision |
| Brightness | HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W |
| Connectivity | Wi-Fi 5 (802.11 ac), Bluetooth: V4.2 |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
Sony Review by Bdstall
HDR Processor X1: The Sony Bravia X80L contains a processor that uses advanced algorithms to cut noise & boost detail. Also, it works with 4K X-Reality Pro to produce sharp, clear & incredibly vivid pictures.
X-Reality Pro: It upscales every pixel for extraordinary clarity in image processing. So, for images filmed in 2K or even HD, this X-Relity Pro technology will significantly change the details of the content automatically to 4K resolution.
Motionflow XR: A Sony technology that reduces blur by inserting black images into images. It uses an independent panel control to optimize light output and keep scenes clear without losing brightness.
X-Balanced Speaker: An outstanding audio feature that provides clear & more realistic sound & music with its balancing system. Also, the TV has a slim design shape that brings more attraction to the speaker parts.
Dolby Atmos Sound: Dolby Atmos technology ensures high compatibility while maintaining excellent audio quality. Also, it goes beyond the typical listening experience and puts the listener inside the song in a spatial way.
Auto Genre Picture Mode: The TV automatically switches to the game mode when playing games, which reduces input lag to make the action more responsive.
Chromecast built-in: With Chromecast built-in, you can stream your favorite entertainment and apps from your phone, tablet, or laptop directly to your Bravia X80L television.
Google TV: Google Assistant helps users organize their content in one place to easily stream from devices like Apple's AirPlay 2 technology to allow wireless streaming connections. So, viewers can stream music, videos, photos, podcasts, and games effortlessly.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia X80L 75" 4K Google LED TV 2023 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?