Sony Bravia X85K 65" Ultra HD LED Google TV
Price in Bangladesh
৳144,999
from 1 seller
The lowest price of Sony KD-55X85K in Bangladesh is ৳144,999 only. Buy Sony KD-55X85K at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 144,999
📋 Sony KD-55X85K Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ KD-55X85K |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | Live Color |
| TV Tuner | Digital & Analog |
| Sound | 10W + 10W Sound Output / 2-Channel Speaker |
| Connectivity | Built In Wi-Fi / 3 x HDMI / 2 x USB / 1 x Ethernet / 1 x Headphone Jack / 1 x Audio out / 1 x RF Connectivity Input |
| Remote | Voice Remote Control |
| Operating System | Android |
| Dimension | TV Dimensions with Stand Approx. 1452 x 906 x 339 mm |
📖 Overview
This Sony Bravia X85K Goggle TV comes with a 65" screen size that presents up to 3840 x 2160 pixels of 4K resolution. 4K X-Reality PRO uses a unique 4K database and can detail HD images to 4K levels. This TV comes with a voice search. function so you can quickly search for new favorite channels with voice search. Additionally, this TV has a native 120Hz refresh rate and MotionFlow XR technology for crisp picture quality in fast-moving sports and action-packed movies.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia X85K 65" Ultra HD LED Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★