Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS Lens
-33%
Price in Bangladesh
৳140,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sony Full Specification
| Item | Camera Lens |
|---|---|
| Brand | Sony |
| Lens Type | Zoom Lens |
| Focal Length | 70 to 200mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Focus Distance | 3.15' / 96 cm |
| Aperture | Maximum f/2.8 & Minimum f/22 |
| Lens Format | Full-Frame |
| View of Angle | 34° to 12° 30' |
| Magnification | 0.25x |
| Diaphragm Blade | 11, Rounded |
| Image Stabilizer | Yes |
| Filter Diameter | 77 mm (Front) |
| Color | Black & White |
| Weight | 1480 gm |
📖 Overview
This Sony OSS lens is part of the G Master series which is specially designed to achieve spatial frequency, wide variety of spherical, high resolution and sharpness with excellent contrast. It has a focal length range of 70 to 200 mm. This lens features three aspherical elements that are double-sided and a newly developed XA, and has a surface accuracy of 0.01 micron, so every image can effectively control aberrations for stunning resolution and glorious bokeh. The lens also comes with a maximum magnification of 0.25x which will be ideal for shooting portraits, telephoto macros and more.
Be the first to review
Share your experience with Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS Lens and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★