Sony HDR-PJ260
Price in Bangladesh
৳26,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sony HDR-PJ260 Full Specification
| Item | Video Camera |
|---|---|
| Model | ✅ HDR-PJ260 |
| Brand | Sony |
| LCD | 3.0 Inch Touch-Screen Clear Photo LCD Plus Display |
| Optical Zoom | Optical Zoom 30x<br> Digital Zoom 350x<br> Extended Zoom55x |
| Video Resolution | 1920 x 1080 Full HD 60p Recording |
| Video Format | HD PS Approx 1h0m<br>HD FX Approx 1h15m<br>HD FH Approx 1h40m<br>HD HQ Approx 3h0m<br>HD LP Approx 5h15m<br>STD HQ Approx 3h10m |
| Image Stabilization | Optical SteadyShot image stabilization with Active Mode |
| Manual Control | Yes |
| Video Face Detection | Yes |
| Audio Noise Reduction | Yes |
| Built-in Storage | 16GB Embedded Flash Memory for up to 4 Hours of Recording |
| Memory Card Slot | SD / SDHC / SDXC Memory Card |
| Speaker | Yes |
| Battery Life | Lithium Ion Battery-NP-FV30 |
| Still Photo Features | Optical |
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (built-in USB cable)<br> 1 x Mini-USB<br> 1 x Mini-HDMI (Type C)<br> 1 x A/V<br> |
| Dimension | 5.3 x 5.6 x 12.2 cm |
| Weight | 204.97 g |
| Other Features | 100 - 240 VAC, 50 / 60Hz Power Adapter<br> 13 Lumens Maximum Brightness<br> JPEG Still Image Support<br> NTSC System<br> Headphone Jack<br> Microphone Input<br> |
📖 Overview
The Sony HDR-PJ260V Handycam camcorder has an 8.9 megapixel camera that can shoot full HD videos and project your home movies up to 100 "diagonally. It has 16GB of embedded flash memory, which can record up to three hours of video recording. Equipped with an illuminated Exmor CMOS sensor that is ideal for making clear videos even in low light conditions, it also has a wide-angle Sony G lens that will support 30x optical zoom and 55x extended zoom, and a 3.0 LCD touch display.
Be the first to review
Share your experience with Sony HDR-PJ260 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★