HP Victus 16-r0042TX Core i5 12th Gen Gaming Laptop
Price in Bangladesh
৳85,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i5-12500H 12th Generation |
| Processor Speed | 18M Cache, up to 4.50 GHz |
| Chipset | Intel HM770 |
| Screen Size | 16.1 Inch diagonal, FHD IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits Brightness, 45% NTSC Color gamut |
| RAM | 8 GB DDR5 4800MHz |
| Hard Disk | 512 GB PCIe NVMe TLC M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6 dedicated |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen audio |
| Networking | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 2 x 2 and Bluetooth V5.3 |
| Webcam | Full HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4-Cell, 70 Wh Li-ion Polymer |
| Keyboard | Full-Size, Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 36.9 x 25.94 x 2.29 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 2.4 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
The HP Victus 16-r0042TX laptop has NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6 dedicated to let you experience vivid virtual worlds with ray tracing and ultra-high FPS gaming. It is powered by Intel Core i5-12500H 12th generation processor. It has 8GB DDR5 RAM and 512 GB PCIe NVMe TLC M.2 SSD storage.
Be the first to review
Share your experience with HP Victus 16-r0042TX Core i5 12th Gen Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★