Sony HT-S40R 5.1CH 600W Dolby Audio Sound Bar
Price Range in Bangladesh
from
৳35,999
to
৳37,400
across 2 sellers
The lowest price of Sony HT-S40R in Bangladesh is ৳35,999 only. Buy Sony HT-S40R at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳37,400 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
৳ 35,999
Purana Paltan, Dhaka
Save 17%
৳44,900
৳ 37,400
📋 Sony HT-S40R Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Model | ✅ HT-S40R |
| Brand | Sony |
| Material | Fiber Body |
| Speaker Usage | Home Theater |
| Speaker Type | TV / Sound Bar |
| Total Speaker | 5 : 1 Speaker |
| Total Power | 600W |
| Subwoofer | Subwoofer Type Wired |
| Audio Input | Bluetooth V5.0, HDMI In Ports, FAT32 / NTFS, HDMI ARC Digital Audio Input (Optical), USB type A |
| Frequency | 2.4 / 5GHz |
| Remote Control | Yes |
| Power Source | Corded Electric |
| Dimension | 84.38 x 34.7 x 24.79 cm |
| Weight | 454.01 gm |
📖 Overview
The Sony HT-S40R is a home theater system with a powerful 600W of power. It features 5.1ch surround sound and wireless rear speakers that will bring every movie to life. This speaker uses Dolby Digital technology to deliver up to 5.1 separate channels of surround sound to add realism and depth to films, documentaries, and shorts. It provides excellent dynamic capability, wide frequency range, low distortion, and relative resistance to wear. Crafted from a slim and elegant punched-metal grill that makes the soundbar is a great match for any TV.
Be the first to review
Share your experience with Sony HT-S40R 5.1CH 600W Dolby Audio Sound Bar and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★